Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blog iDNES je milionář!

1. 11. 2007 16:25:00
Je to nedávno, co blog iDNES spatřil světlo světa a už je milionářem. A táhne - nás, obyčejné mužiky pera, zkušené novinářské matadory a taky celebrity. Právě bloggerská práce to je, co způsobilo, že se o blog zajímá stále více lidí. A z mnohých z vás jsou dnes hvězdy blogu. A co se na blogu nosí? Kdo je tu králem? Co o tom všem říká statistika? Zajímá vás to taky? Nuže, račte si kliknout!
***

Fenomén blog Jsou mu čtyři měsíce, a už chodí, mluví a píše. Blog iDNES. Za ty čtyři měsíce se jeho kmenové buňky-bloggeři rozmnožily už na víc než půl tisícovky autorů (534), kteří dali všanc svoje názory, postoje a emoce mnohdy velmi nekompromisnímu čtenářstvu ve více než pěti tisícovkách článků (5385). A čtenáři se za nimi naučili chodit.

Z počátku jich bylo kolem patnácti tisíc denně, dnes už denní zájem ve všední den neklesá pod třicet tisíc přečtení. V říjnu si oslavenec zvlášť užíval - kromě překročení hranice tři a půl milionu přečtení padl i denní rekord - 17.října jsme dosáhli 57 tisíc přečtení.

Našeho kojence si oblíbila také celá řada celebrit politického, společenského i novinářského světa, mnohé z nich začaly samy blogovat. V pomyslné frontě na zaregistrování si postáli předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, ministr a bývalý ministr Tomáš Julínek a David Rath, Rathův oblíbenec Miroslav Macek, předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek i europoslankyně Jana Bobošíková a Zuzana Roithová. Čekání si mohli krátit pokukováním po miss Lucii Váchové či vyřizováním nejasností Martinem Komárkem nebo Ivanem Hoffmanem, Milanem Vodičkou či ve Spojených státech žijícím spolupracovníkem řady českých médií Dušanem Neumannem. Sekundovat jim při tom mohli humorista Bedřich Zelenka, producent Janis Sidovský, kubánská opoziční novinářka Tania Diaz Castro, psycholog Jeroným Klimeš či tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl.

Tady je Paroubkovo Králem blogu je ale bez diskuse někdejší premiér Jiří Paroubek. Jeho registrace je už zanesena prachem, registroval se totiž koncem května jako jeden z vůbec prvních bloggerů. Jako blogger je poměrně značně aktivní, na umístění článku na blog si našel čas i v den odletu do Číny v polovině září. Jeho texty mají vysokou sledovanost, čtenost se pohybuje kolem pěti tisíc přečtení na článek. Jeho článek „Je eutanázie opravdu nástrojem ďábla?" se s patnácti tisícovkami přečtení zařadil na 13.místo mezi nejčtenějšími články vůbec. Velmi bouřlivé a hojně navštívené pak bývají diskuse u jeho článků, ale o těch ještě později. Pan Paroubek zkrátka ví, jak a kudy teče řeka s názvem Píár (tzv. PR - čti „píár" , čili Public relations, je činnost, jíž se, velmi hrubě řečeno, dotyčný snaží získat přízeň veřejnosti). Jistě není náhoda, že k udržování se v „politické naději" si Jiří Paroubek vybral právě blog serveru iDNES.

Jméno předsedy ČSSD blog doslova okupuje, ale Paroubkovi PR inženýři jsou v tom z valné části docela nevinně: někteří bloggeři mu totiž tak nemohou přijít na jméno, že o něm píšou pomalu v každém druhém svém článku. A tak se někdy stává, že na hlavní stránce blogu pomalu není kam šlápnout, aby člověk o jméno Jiří Paroubek nezakopl. „Má Paroubek opravdu milenku?", „Stihne Paroubka vážná choroba?", „Na krvavé stopě Jiřího Paroubka", „Otevřený dopis Jirkovi P. od normálního občana" - to jsou názvy některých článků, a tak bychom mohli pokračovat. Bloggeři mají zajištěnu čtenost, pan expremiér zase zadarmo reklamu, byť obvykle negativní. Spokojeni jsou každopádně všichni.

Politika, sex a kudy z nudy Bloggerská témata z valné části sjednocuje zájem o veřejné dění - politika, politici, ale i reflexe dění ve společnosti se v článcích objevují zřejmě nejčastěji, často mají také vysokou čtenost. Jména, která vám při čtení těchto témat neuniknou, jsou Rudolf Poslanecký, Petr Olejníček, David Prokop, Karel Kříž, Jitka Lenková, Jitka Přikrylová a další. A samozřejmě novináři - Ivan Hoffman (Český rozhlas), Milan Vodička (MF DNES), Dušan Neumann, Pavel Přeučil (21.století).

Neutuchající zájem ze strany čtenářstva, a tedy i bloggerstva, je o témata sexistická. Stačí kontroverzní slovo v názvu článku a čtenost je zaručena. Paradoxně vůbec nejvyšší čtenost (24000) za celou existenci blogu má článek Stanislava Wienera „Nový článek o Kundě", který o tom, co si lačný čtenář při rozkliknutí od článku slibuje, vůbec není. Ne vždy je název článku samoúčelný, někdy se jím blogger pouze snaží nadhodit k diskusi kontroverzní téma: tak je tomu například u článku Andrey Jamborové „Vibrátor do každé rodiny" o nevyžádaném rozesílání nabídky erotického zboží (18000 přečtení a třetí místo mezi nejčtenějšími články).

Ne všichni se ale zabývají výše uvedenými tématy. Své čtenáře si nachází poezie (Jarmila Moosová, Lucie Solfronková, Bedřich Zelenka), literární tvorba (Rudolf Havlík, Eva Zimolová, Zdeněk Žurman, Jan Dvořák, George Novotny). Značnou oblibu si hned od počátku získaly (nutno říci, že výhradně apolitické) články infant terrible české politiky Miroslava Macka. Za pozornost také stojí často velmi vtipné nápady Stanislava Wienera. Jeho „kudyznudyhříčky" nám můžou jiné blogy závidět.

Video V době Youtube pochopitelně nezůstalo „jen" u textů. Mezi prvními začali videa ke svým článkům zařazovat Stanislav Stupka (neautorská, většinou na dokreslení souvislostí), europoslankyně Zuzana Roithová (k lidu mluví přímo ona sama) a Bedřich Zelenka (vlastní recitací doprovází své básně - čtenář tak může sledovat text a zároveň slyšet autorovu interpretaci).

Stars blogu Ano, máme hvězdy. I ty, které nehasnou (Bedřich Zelenka, Ivan Hoffman, Milan Vodička, Miroslav Macek, Jiří Paroubek), i ty, jejichž záře se teprve objevuje nad obzorem a o nichž ještě před pár měsíci málokdo věděl. Za mnohé jmenujme Rudolfa Havlíka (osobité zpovědi, zatím především z pobytu v Číně), George Novotneho (povídky a postřehy o Češích v Česku i v Americe pohledem zpoza oceánu), miss Lucii Váchovou - jako autorku jsme ji dosud neznali, byť její příspěvky někdy vyvolávají vášně, Petra Olejníčka, Jitku Přikrylovou, Karla Kříže, Zuzanu Hejnou, Jana Novotného, Evu Palotto, Stanislava Stupku, Rudolfa Polaneckého, Jitku Lenkovou, Patrika Bangu. Černým koněm blogu je bezesporu Zdeněk Žurman - jeho drsné a jemně řečeno neotřele napsané povídky rozhodně stojí za přečtení.

Zbabělost, ubohost a vulgarita, aneb Češi diskutují Výhodou a jedním z účelů blogu je vyvolat diskusi k danému tématu. Čtenáři tuto možnost hojně využívají a není výjimkou, když počet diskusních příspěvků u jednoho článku dosáhne stovky. Nejvíc diskutérů si zatím našel článek Karla Kříže „Jak bolševici pozvraceli sněmovnu" (310). Diskuse na blogu žel jen potvrzuje trend, kudy se společnost v čele s některými politiky ubírá.

V diskusních příspěvcích většinou anonymních autorů se nezřídka objevuje nízkost a ubohost. Urážky autora i ostatních diskutujících, užívání vulgárních výrazů či alespoň z podtextu patrná neúcta k zúčastněným jsou na denním pořádku. Nutno říci, že filozofie blogu iDNES je a bude taková, že podobné výpady v diskusích nemají místo a jsou a budou bez milosti mazány. Rovněž na blogu iDNES nemají místo články nevybíravým a nepřijatelným způsobem útočící na jakékoli minority, a již se takové objevily. Na druhou stranu, velmi stojíme o články, jež budou slušně, byť velmi ostře otevírat jakákoli kontroverzní témata. A o tom, že to jde, svědčí například články Patrika Bangy (bratra lídra kapely Gipsy.cz Radka Bangy), který se zabývá romskou problematikou z pohledu Roma.

Jak z blogu ukrást článek Jednoduše. Víc se o tom dozvíte z pera Naďy Strakové v blízké době.

Ať žije titulek! Fenomén titulku a spory o něj provázejí blog od samého počátku. A tak na závěr pár ukázek. Kromě sexisticky laděných názvů, třeba jeden z prvních kontroverzních titulků „Nahotiny na koupalištích. Huj nebo fuj?", nebo „Vibrátor do každé rodiny", či „TV moderátorka nahá v metru. První fotky z bezpečnostní kamery" či snad „Krátké pojednání o genitáliích předsedy vlády" se v titulcích čas od času zvrací: „Je mi z vás ukrutně, ale ukrutně na blití, pane ministře", „Je mi z vás na blití, pane Béme", „Jak bolševici pozvraceli sněmovnu", mohli jsme číst v nadpisech některých článků. Čtenáře přitáhl i titulek „Naše město zamořuje rakovina. Zavlekli ji developeři". A najdou se i titulky vyvolávající smích. Za všechny alespoň: „Bába už nemůže" (o skokanovi Bábovi), „Ťuk, ťuk, jmenuji se Gábina, a jsem strašně otravná" (reakce na reklamu, kdy na monitor nečekaně „zaklepe" dívka propagující jakési zboží a dlouhé minuty mluví a mluví) nebo Tewewizní nowiny bwikawy, dwahá Novo!" (údiv nad nekvalitou nově spuštěného systému vysílání Novy).

Takže vítejte na blogu iDNES! Čtenost zaručena!

Jan Dvořák, admin blogu iDNES

ZKrácenou verzi článku si můžete přečíst i na iDNES v rubrice media: http://zpravy.idnes.cz/blog-idnes-cz-oslavuje-3-5-milionu-precteni-fgv-/media.asp?c=A071101_145552_media_pei

Autor: Jan Dvořák | čtvrtek 1.11.2007 16:25 | karma článku: 16.31 | přečteno: 4526x

Další články blogera

Jan Dvořák

Video: Kapela OK GO ve svém novém klipu poletuje ve stavu beztíže

Zažít v letadle stav beztíže? Proč ne? Hoši z americké kapely OK GO si to vyzkoušeli v nejnovějším ze svých unikátních klipů. Japonská MTV ho ocenila jako video roku 2015.

1.4.2016 v 11:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 80 | Diskuse

Jan Dvořák

Rozhovor: Sdílíme spolu fascinaci moři a oceány

Letec a publicista Jiří Pruša a filmový režisér Petr Nikolaev vyrazili v úterý ráno z Prahy směr Karibik, aby z letadla zmapovali jeho ostrovy. Před odletem jsem je vyzpovídal.

16.3.2016 v 8:56 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 334 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Stisk Studentský deník

Dcery tvrdí, že jsem v pětačtyřiceti začal dělat youtubera, říká novinář Jindřich Šídlo

Svoji profesi dělá přes pětadvacet let a patří mezi novinářskou tuzemskou špičku. Nyní se přesunul k vizuální novinářské tvorbě a vytváří s kameramanem Tomášem Dusilem satirický pořad Šťastné pondělí pro portál Seznam Zprávy.

14.11.2017 v 22:04 | Karma článku: 8.58 | Přečteno: 470 | Diskuse

Tomáš Vyoral

JXD: další Reflexivní demokrat na baterky s totalitními choutkami

Zakažte Aeronet, ohrožuje naše děti! hlásá JXD z Refexu. Alternativci se alternativa zajídá a po vzoru svých "oblíbených" komunistů by konal "demokraticky" se stejnou parádou. A propos: marijánka "vaše" děti neohrožuje?

13.11.2017 v 11:11 | Karma článku: 40.23 | Přečteno: 2019 | Diskuse

Jan Bartoň

Senátor John McCain - apoštol politické korektnosti

Republikán John McCain byl v roce 2008 kandidátem Republikánů na prezidenta a prohrál s Barackem Obamou. Byl proti Donaldu Trumpovi během republikánských primárek roku 2016 a pracuje proti němu stále.

13.11.2017 v 8:05 | Karma článku: 30.80 | Přečteno: 726 | Diskuse

Pavel Ďuran

Podvody při volbách?

O co komu zase jde? Volby skončily tak, jak skončily, blíží se další, ty prezidentské, jejichž výsledek je opět předvídatelný.

11.11.2017 v 5:48 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 619 | Diskuse

Jan Bartoň

Jsem člověk, poněkud v tísni

Billboardová kampaň Člověka v tísni rozbouřila internetové diskuse podobně jako fotografie prvňáčků odněkud z Teplicko-Mostecka. Nebydlím sice v Praze či dalších „velkých“ městech, ale jsem z této kampaně poněkud v tísni.

10.11.2017 v 13:27 | Karma článku: 33.29 | Přečteno: 1127 | Diskuse
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3493

Druhdy admin Blog iDNES.cz, nyní vedoucí webu Flying Revue.cz. 

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.